Nábytek z lamina

Lamino aneb. LTD je jeden z nejpoužívanějších materiálů při výrobě nábytku. Není žádným tajemstvím že nábytek z lamina velmi rádi využívají designeři a architekti při svojí práci. Stal se velmi oblíbeným a vyhledávaným díky své cenové dostupnosti a široké škále barevných vzorů ve které samozřejmě nesmí chybět ani dekory dřeva. Díky tomu je možné vytvořit nábytek, který barvou i tvarem zapadne do každé místnosti podle přání zákazníka. Lamino desky jsou opravdu levné takže se dá říct že z nich lze vytvořit nejlevnější nábytek. Avšak to nemá nijak zvláštní vliv na kvalitu vyrobeného nábytku. Kvalitní lamino skvěle odolává krátkodobé vlhkosti a také má velmi dobré mechanické vlastnosti. Další pozitivní vlastností je jednoduchá údržba, při které není třeba využívat speciální přípravky, které se musejí používat na nábytek ze dřeva, takže si vystačíte pouze s vodou a saponátem. Poslední výhodou nábytku z lamina je možnost kombinace s mnoha jinými materiály, jako například se sklem, kovovými prvky, nebo dokonce i s dřevěným nábytkem.

Co je přesně LTD?

Je to vlastně dřevotřísková deska která je na povrchu dokončena folií, což je papír namočený v melaminové pryskyřici. Běžně se pro ni používá názvem “lamino”, laminovaná dřevotřísková deska zkráceně řečeno LTD (DTD-L).
Díky moderním technologiím se vyrábí LTD s tak realistickým vzhledem a strukturou masivu, že je od sebe na první pohled téměř nerozeznáte. Aby byly kryté boční stěny lamino desek, používají se na ně melaminové nebo ABS hrany které desku ochrání před poškozením a průnikem vlhkosti. Lamino desky se převážně využívají v truhlářství na nábytek, ale i přes dobrou kvalitu a vzhled napodobující dřevo nejsou vhodné pro využití na tesařské a pokrývačské práce.